4 בינואר 2010

סטיגידם - קליפ מגניב לכיתה

זה התחיל בחיפוש ביוטיוב אחר סרטונים חינוכיים. מסתבר שהיוטיוב הוא מזמן לא רק אתר לסרטונים מצחיקים או ביתיים אלא יש בו הכל (לטוב ולרע).
הקלדתי את המילים: "כבד את אביך" והגעתי לשיר "סטיגידם". שיר מלא הומור ושמחה והמילים מתוך המקורות, מדברות על כיבוד הורים, ואהבת לרעך כמוך וכד'. היוצר הו ירון כהן שבחקירה קצרה מסתבר שיש לו עוד שירים רבים מקוריים ומיוחדים, והוא לומד בישיבת עתניאל וממשיך ליצור חומר שעוד נשמע עליו בעזרת ה'.
לאחר שהתלהבתי מן השיר החלטתי לשתף את הכיתה ( ו' בנים) וגם הם התאהבו.
מכיון שהשיר מזכיר ערכים ומצוות שאנו לומדים בשיעור תורה ובשיעורי מחנך החלטנו להפיק קליפ, בו התלמידים יציגו את השיר וכל זאת בתוכנת הmovie maker הנמצאת בכל windows xp.
מעבר לתוצאה ולתוצר שיצא, תהליך עשיית הקליפ הוא חוויה בפני עצמה.
בשיעורים, התלמידים עובדים ועומלים אך לא תמיד בחשק רב. לעומת עשיית סרט או קליפ. ניסיתי לרכז את היתרונות בלימוד שכזה:
v השתתפות - קודם כל כל אחד רוצה להופיע (כמעט, יש את הביישנים) וכך כולם קשובים ומתנדבים לכל סצינה, ואין צורך להעיר אף אחד ללמידה והשתתפות.
v הומור – מכיון שהשיר מלא הומור אז גם קטעי הוידאו כאלה ושיש צחוקים והמורה משתף פעולה, תופתעו לשמוע כמה יצירתיות נשפכת מהתלמידים.
v גיבוש ולכידות חברתית – הצילומים, החזרות, הפאשלות והפספוסים הם חוויה מגבשת מאד.
v גאוָת יחידה – הקליפ הופץ באתר בית הספר וכך כל ילד ומורה בבית ספר נתן לתלמידים מילה טובה ופרגון שמעצים את הילד בפרט ואת הכיתה בכלל.

בהחלט עם הטכנולוגיות היום והקלות לצלם ולערוך (עניין של תרגול וניסיון) אולי צריך מדי פעם לרענן ולהתרענן בדרכי הלימוד. אני בעד.

לצפייה בסרטון "סטיגידם"

לתגובות ליוצר השיר:
yaronsmile@gmail.com